History for 2020 Feb 28th to Feb 29th
Results | Video | News |
---|
Invited groups |
2020Big 12 Indoor Track & Field Championships 2020 Results - Big 12 Indoor Championships
Published by
Results: PrimeTime Timing Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 2/29/2020 06:18 PM
2020 Big 12 Championships - 2/28/2020 to 2/29/2020
Hosted by Iowa State University
Lied Recreation Center - Ames, IA
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
Collegiate: C 7.07 3/10/2018 Aleia Hobbs, LSU
Collegiate: C 7.07 3/10/2018 Hannah Cunliffe, Oregon
Meet: M 7.21 2004 Sanya Richards, Texas
Facility: F 7.20 12/12/1997 Passion Richardson, Nike
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Julien Alfred SO Texas 7.12 7.26Q 1
2 Aaliyah Birmingham SR Oklahoma Sta 7.35 7.27Q 2
3 Kynnedy Flannel SO Texas 7.36Q 3
4 Gabrielle McDonald JR Texas Tech 7.51 7.34Q 2
5 D'Jenne Egharevba SR Texas Tech 7.37 7.37Q 3
6 Mariah Ayers FR Baylor 7.49 7.53Q 1
7 Sydney Washington JR Baylor 7.41 7.44q 3
8 Le-Taija Jackson FR Texas Tech 7.51 7.47q 3
9 Destiny Longmire SR TCU 7.64 7.52 2 7.514
10 Peyton Ricks SO Texas Tech 7.52 7.52 3 7.516
11 Jedah Caldwell SR Kansas 7.56 7.58 1
12 Caira Pettway JR Baylor 7.54 7.59 1
13 Kennedy Blackmon SO Oklahoma 7.50 7.60 1
14 Ja'Leesa Giles JR Oklahoma 7.53 7.61 2
15 Hope Glenn JR TCU 7.46 7.62 2
16 Brooke Givens FR Oklahoma Sta 7.70 7.65 1
17 Teleda Williams SO TCU 7.68 7.73 1 7.722
18 Morganne Mukes JR Kansas 7.59 7.73 2 7.726
19 Demitra Carter JR Baylor 7.61 7.75 3
20 Sanye Ford FR Oklahoma Sta 7.85 7.77 2
21 Camri Austin JR Oklahoma 7.64 7.79 3
Women 60 Meter Dash
================================================================================
Collegiate: C 7.07 3/10/2018 Aleia Hobbs, LSU
Collegiate: C 7.07 3/10/2018 Hannah Cunliffe, Oregon
Meet: M 7.21 2004 Sanya Richards, Texas
Facility: F 7.20 12/12/1997 Passion Richardson, Nike
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Julien Alfred SO Texas 7.26 7.15F 10
2 Aaliyah Birmingham SR Oklahoma Sta 7.27 7.22 8
3 Kynnedy Flannel SO Texas 7.36 7.38 6
4 Gabrielle McDonald JR Texas Tech 7.34 7.39 5
5 D'Jenne Egharevba SR Texas Tech 7.37 7.40 4
6 Le-Taija Jackson FR Texas Tech 7.47 7.51 3
7 Mariah Ayers FR Baylor 7.53 7.52 2
8 Sydney Washington JR Baylor 7.44 7.58 1
Women 200 Meter Dash
============================================================================
Collegiate: C 22.38 3/10/2018 Gabby Thomas, Harvard
Meet: M 22.79 2016 Courtney Okolo, Texas
Facility: F 22.79 2/27/2016 Courtney Okolo, Texas
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Kynnedy Flannel SO Texas 22.93 23.49q 3
2 Kennedy Simon SO Texas 23.44 23.64q 1
3 Julien Alfred SO Texas 22.99 23.69q 2
4 D'Jenne Egharevba SR Texas Tech 23.51 23.91q 4
5 Jedah Caldwell SR Kansas 23.93 23.94q 1
6 Ja'Leesa Giles JR Oklahoma 24.33 24.10q 1
7 Peyton Ricks SO Texas Tech 23.98 24.13q 2
8 Sydney Washington JR Baylor 23.95 24.16q 3
9 Mariah Ayers FR Baylor 23.69 24.18 3
10 Dai'Lyn Merriweather JR Oklahoma 23.94 24.23 4
11 Le-Taija Jackson FR Texas Tech 23.86 24.42 2
12 Brooke Givens FR Oklahoma Sta 24.65 24.49 2
13 Demitra Carter JR Baylor 24.62 24.56 3
14 Teleda Williams SO TCU 24.71 24.69 1
15 Morganne Mukes JR Kansas 24.52 25.15 4
16 Briana Garcia SO Baylor 25.44 25.55 4
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Collegiate: C 22.38 3/10/2018 Gabby Thomas, Harvard
Meet: M 22.79 2016 Courtney Okolo, Texas
Facility: F 22.79 2/27/2016 Courtney Okolo, Texas
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Julien Alfred SO Texas 23.69 23.02 1 10
2 Kynnedy Flannel SO Texas 23.49 23.19 2 8
3 Jedah Caldwell SR Kansas 23.94 23.79 2 6
4 Kennedy Simon SO Texas 23.64 23.86 2 5
5 D'Jenne Egharevba SR Texas Tech 23.91 23.98 1 4 23.972
6 Peyton Ricks SO Texas Tech 24.13 23.98 2 3 23.974
7 Ja'Leesa Giles JR Oklahoma 24.10 24.21 1 2
8 Sydney Washington JR Baylor 24.16 28.23 1 1
Women 400 Meter Dash
============================================================================
One Turn Stagger
Collegiate: C 50.34 3/10/2018 Kendall Ellis, USC
Meet: M 51.06 2016 Courtney Okolo, Texas
Facility: F 51.06 2/27/2016 Courtney Okolo, Texas
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Kennedy Simon SO Texas 52.20 52.45q 4
2 Stacey Ann Williams SO Texas 53.51 53.48q 6
3 Aaliyah Birmingham SR Oklahoma Sta 54.15 53.73q 4
4 Mariah Kuykendoll SR Kansas 53.74 54.27q 5
5 Amanda Crawford SR Texas Tech 54.06 54.59q 2
6 Honour Finley JR Kansas 54.30 54.78q 6
7 Kennedy Blackmon SO Oklahoma 55.27 54.82q 2
8 Zantori Dickerson SR Kansas 55.76 54.85q 6
9 Christina Ollison JR Oklahoma Sta 54.57 55.34 1
10 Jadsia Warden SR Texas Tech 54.34 55.89 3
11 Kiana Banks SO TCU 55.17 55.93 5
12 Kyla Robinson-Hubbard FR TCU 56.37 56.21 2
13 Tatianna Martinez FR TCU 56.36 56.28 5
14 Jhane' King SR Baylor 55.71 56.30 4
15 Asiah Fields SO TCU 55.83 56.42 3
16 Tontyana Sanders JR Baylor 56.52 57.46 4
17 Briana Garcia SO Baylor 58.84 59.24 6
18 Sarah Yocum JR Baylor 1:00.07 3
-- Kimisha Chambers SR Kansas State 53.69 DQ 1
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
One Turn Stagger
Collegiate: C 50.34 3/10/2018 Kendall Ellis, USC
Meet: M 51.06 2016 Courtney Okolo, Texas
Facility: F 51.06 2/27/2016 Courtney Okolo, Texas
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Kennedy Simon SO Texas 52.45 51.81 2 10
2 Stacey Ann Williams SO Texas 53.48 52.40 2 8
3 Aaliyah Birmingham SR Oklahoma Sta 53.73 53.15 1 6
4 Mariah Kuykendoll SR Kansas 54.27 53.40 1 5
5 Amanda Crawford SR Texas Tech 54.59 53.65 2 4 53.642
6 Honour Finley JR Kansas 54.78 53.65 1 3 53.643
7 Zantori Dickerson SR Kansas 54.85 55.08 1 2
8 Kennedy Blackmon SO Oklahoma 54.82 55.28 2 1
Women 600 Yard Run
============================================================================
One Turn Stagger.
Collegiate: C 1:17.38 3/13/1982 Delisa Walton, Tennessee
Meet: M 1:18.24 2015 Courtney Okolo, Texas
Facility: F 1:17.89 2/2/2000 Tanya Jarrett, Texas
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Brooke Jaworski FR Texas 1:20.85 1:20.69q 2
2 Morgan Stewart JR Baylor 1:21.42 1:21.35q 1
3 Damajahnee Birch SR Texas Tech 1:23.07 1:21.68q 1
4 Lexye Price SO Texas Tech 1:22.12 1:22.27q 1
5 Alex Ferguson SO Kansas State 1:22.11 1:22.35q 2
6 Sylvia Schulz FR Texas Tech 1:21.71 1:22.44q 3
7 Jai'Lyn Merriweather JR Oklahoma 1:22.15 1:23.15q 3
8 Zakiyah Amos SO Iowa State 1:23.01 1:23.43q 2
9 Satanya Wright JR TCU 1:23.79 1:23.95 3
10 Sanique Walker SO Texas 1:24.11 2
11 Kalaya Ali FR Oklahoma Sta 1:24.47 1:24.52 1
12 Michaela Travers SO Oklahoma Sta 1:24.43 1:24.71 2
13 Venae Jessurun JR Baylor 1:27.90 1:31.85 3
Women 600 Yard Run
===================================================================================
One Turn Stagger.
Collegiate: C 1:17.38 3/13/1982 Delisa Walton, Tennessee
Meet: M 1:18.24 2015 Courtney Okolo, Texas
Facility: F 1:17.89 2/2/2000 Tanya Jarrett, Texas
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Brooke Jaworski FR Texas 1:20.69 1:19.14 2 10
2 Sylvia Schulz FR Texas Tech 1:22.44 1:20.13 1 8
3 Morgan Stewart JR Baylor 1:21.35 1:20.90 2 6
4 Damajahnee Birch SR Texas Tech 1:21.68 1:21.28 2 5
5 Jai'Lyn Merriweather JR Oklahoma 1:23.15 1:21.54 1 4
6 Lexye Price SO Texas Tech 1:22.27 1:21.76 2 3
7 Alex Ferguson SO Kansas State 1:22.35 1:22.29 1 2
8 Zakiyah Amos SO Iowa State 1:23.43 1:22.79 1 1
Women 800 Meter Run
============================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 2:00.69 2/11/2017 Jazmine Fray, Texas A&M
Meet: M 2:03.99 2/23/2019 Marleena Eubanks, Kansas
Facility: F 2:03.17 2/14/2015 Bethany Praska, Unattached
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Kaytlyn Larson SR Oklahoma Sta 2:06.72 2:09.35Q 2
2 Valery Tobias SO Texas 2:07.37 2:09.38Q 1
3 Kathryn Gillespie SR Texas 2:06.71 2:09.40Q 2
4 Mariah Castillo SO TCU 2:11.51 2:09.64Q 1
5 Cayli Hume JR Kansas State 2:10.87 2:09.72Q 2
6 Macy Heinz JR Kansas State 2:06.52 2:10.63Q 1
7 Gabija Galvydyte FR Oklahoma Sta 2:08.35 2:10.99q 1
8 Maddie Salek SO Oklahoma Sta 2:09.68 2:11.16q 2
9 Janette Schraft FR Iowa State 2:11.47 2:12.78 1
10 Jayden Fiebiger FR Oklahoma Sta 2:13.93 2:14.15 2
11 Alexis Gourrier SO Iowa State 2:14.12 2:14.77 2
12 Jordyn Kaplan SO Oklahoma 2:23.78 2:19.44 1
Women 800 Meter Run
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 2:00.69 2/11/2017 Jazmine Fray, Texas A&M
Meet: M 2:03.99 2/23/2019 Marleena Eubanks, Kansas
Facility: F 2:03.17 2/14/2015 Bethany Praska, Unattached
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Kathryn Gillespie SR Texas 2:09.40 2:06.33 10
2 Kaytlyn Larson SR Oklahoma Sta 2:09.35 2:07.81 8
3 Valery Tobias SO Texas 2:09.38 2:08.18 6
4 Mariah Castillo SO TCU 2:09.64 2:08.54 5
5 Macy Heinz JR Kansas State 2:10.63 2:08.79 4
6 Gabija Galvydyte FR Oklahoma Sta 2:10.99 2:09.48 3
7 Maddie Salek SO Oklahoma Sta 2:11.16 2:09.92 2
8 Cayli Hume JR Kansas State 2:09.72 2:11.07 1
Women 1000 Meter Run
============================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 2:38.58 1/12/2019 Danae Rivers, Penn State
Meet: M 2:44.23 2/23/2019 Sinclaire Johnson, Oklahoma Sta
Facility: F 2:43.11 2/28/2015 Karla Edwards, Oklahoma State
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Kassidy Johnson SO Kansas State 2:45.59 2:52.99Q 1
2 Larkin Chapman SR Iowa State 2:47.61 3:02.11Q 2
3 Avryl Johnson SO Kansas 2:53.55Q 1
4 Ariane Ballner SR Oklahoma Sta 2:50.36 3:02.26Q 2
5 Hannah Stewart FR Kansas State 2:53.06 2:53.85Q 1
6 Alex Cruz SR Texas 3:02.45Q 2
7 Addison Coppinger FR Kansas 2:52.13 2:53.90q 1
8 Halena Rahmaan FR Texas 3:00.14q 1
9 Claudrice McKoy JR Texas Tech 2:54.92 3:02.53 2
10 Rilee Rigdon SO Oklahoma Sta 3:02.84 2
11 Isabella West FR Texas 3:04.18 2
Women 1000 Meter Run
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 2:38.58 1/12/2019 Danae Rivers, Penn State
Meet: M 2:44.23 2/23/2019 Sinclaire Johnson, Oklahoma Sta
Facility: F 2:43.11 2/28/2015 Karla Edwards, Oklahoma State
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Kassidy Johnson SO Kansas State 2:52.99 2:44.89 10
2 Alex Cruz SR Texas 3:02.45 2:49.28 8
3 Larkin Chapman SR Iowa State 3:02.11 2:50.21 6
4 Addison Coppinger FR Kansas 2:53.90 2:50.75 5
5 Ariane Ballner SR Oklahoma Sta 3:02.26 2:51.88 4
6 Avryl Johnson SO Kansas 2:53.55 2:53.23 3
7 Hannah Stewart FR Kansas State 2:53.85 2:53.59 2
8 Halena Rahmaan FR Texas 3:00.14 2:56.06 1
Women 1 Mile Run
================================================================================
Timed Final.
One turn alley start.
Hips 1-7 Inside Alley. Hips 8-11 Outside Alley.
Collegiate: C 4:25.91 2/28/2009 Jenny Barringer, Colorado
Meet: M 4:25.91 2009 Jenny Barringer, Colorado
Facility: F 4:33.75 2/14/2015 Heather Wilson, NJNYTC
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kathryn Gillespie SR Texas 4:34.64 4:36.89 10
2 Hayley Jackson SO West Virgini 4:39.80 4:40.31 8
3 Mariah Castillo SO TCU 4:43.89 4:44.21 6
4 Destiny Collins SR Texas 4:43.05 4:46.71 5
5 Celia Holmes SO Baylor 4:51.99 4:49.57 4
6 Gwynne Wright SR Iowa State 4:54.56 4:50.27 3
7 Alex Cruz SR Texas 4:47.14 4:50.83 2
8 Heidi Demeo FR Oklahoma Sta 4:53.77 4:55.98 1
9 Gabby Hentemann FR Oklahoma Sta 4:53.78 5:01.59
10 Emma Wren SR Kansas State 4:53.51 5:09.09
11 Brina Kraft JR Iowa State 5:10.51 5:24.80
Women 3000 Meter Run
===================================================================================
Two section timed final. One turn alley start.
Section 1 - Hips 1-20 Inside Alley. Hips 20-30 Outside Alley.
Section 2 - Hips 1-11 Inside Alley. Hips 12-16 Outside Alley.
Collegiate: C 8:41.60 2/3/2018 Karissa Schweizer, Missouri
Meet: M 8:56.09 2010 Lisa Koll, Iowa State
Facility: F 8:56.09 2/27/2010 Lisa Koll, Iowa State
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Cailie Logue SO Iowa State 9:18.04 9:28.88 2 10
2 Abby Caldwell SR Iowa State 9:26.49 9:29.64 2 8
3 Nokuthula Dlamini SR Texas Tech 9:43.85 9:32.47 2 6
4 Destiny Collins SR Texas 9:45.18 9:34.47 2 5
5 Taylor Roe FR Oklahoma Sta 9:33.30 9:34.80 2 4
6 Winrose Chesang JR Iowa State 9:41.10 9:38.20 2 3
7 Hayley Jackson SO West Virgini 9:40.82 1 2
8 Emma Lucas FR Kansas State 9:50.53 9:45.94 2 1
9 Candace Archer SR West Virgini 9:46.16 1
10 Madelynn Hill FR Iowa State 9:48.70 9:46.48 2
11 Grace Dickel FR Iowa State 9:53.08 9:49.01 1
12 Beth Ramos SO Texas 9:49.10 1
13 Katherine Dowie SO West Virgini 9:49.72 1
14 Alex Cruz SR Texas 9:34.99 9:50.50 2
15 Seselia Dala SR Texas Tech 9:52.70 1
16 Madeline Vondra JR Texas 9:51.09 9:52.85 2
17 Cameron Gueldner JR Kansas 9:52.19 9:53.86 2
18 Lindsay Walton SR Baylor 10:26.28 9:54.31 1
19 Antigone Archer JR West Virgini 9:54.36 1
20 Kami Hankins JR Oklahoma Sta 10:05.48 9:57.68 1
21 Claudine Blancaflor JR Texas 9:43.81 9:57.83 2
22 Cara Melgares JR Kansas State 9:55.36 9:58.87 1
23 Samantha Hatcher SO West Virgini 9:51.14 9:59.37 2
24 Rilee Rigdon SO Oklahoma Sta 10:01.63 1
25 Marianne Abdalah SO West Virgini 10:07.19 10:01.67 1
26 Jaybe Shufelberger FR Kansas State 9:46.96 10:03.76 2
27 Isabella West FR Texas 10:05.69 1
28 Celia Holmes SO Baylor 9:51.50 10:05.77 2
29 Norah Korir FR Iowa State 10:39.25 10:07.70 1
30 Hannah Lipps FR West Virgini 10:09.75 10:07.76 1
31 Halena Rahmaan FR Texas 10:28.46 10:12.88 1
32 Carson Hockersmith FR Oklahoma 10:19.85 10:17.95 1
33 Elise Boisvert SO Oklahoma 10:09.37 10:19.76 1
34 Evelyn Mandel JR TCU 10:30.48 10:28.32 1
35 Sarah Wills JR West Virgini 9:54.77 10:45.95 1
-- Mikenna Vanderheyden SO West Virgini DNF 1
Women 5000 Meter Run
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-11 Inside Alley. Hips 12-17 Outside Alley.
Collegiate: C 15:12.22 2/28/2015 Emily Sisson, Providence
Meet: M 15:41.57 2010 Lisa Koll, Iowa State
Facility: F 15:21.66 2/9/2013 Betsy Saina, Iowa State
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cailie Logue SO Iowa State 15:50.15 16:29.48 10
2 Abby Caldwell SR Iowa State 16:30.88 8
3 Winrose Chesang JR Iowa State 16:45.24 16:36.33 6
4 Madeline Vondra JR Texas 16:44.14 16:43.78 5
5 Claudine Blancaflor JR Texas 16:49.62 16:47.30 4
6 Seselia Dala SR Texas Tech 17:18.30 16:47.86 3
7 Beth Ramos SO Texas 16:45.44 16:51.81 2
8 Dana Feyen FR Iowa State 17:03.97 16:57.79 1
9 Kami Hankins JR Oklahoma Sta 17:04.11
10 Grace Dickel FR Iowa State 17:09.60 17:04.14
11 Jaybe Shufelberger FR Kansas State 17:06.93
12 Olivia Hill SR West Virgini 17:14.11
13 Lindsay Walton SR Baylor 17:26.20
14 Cara Melgares JR Kansas State 17:37.83
-- Sarah Wills JR West Virgini DNF
-- Emma Lucas FR Kansas State DNF
-- Evelyn Mandel JR TCU 18:22.52 DNF
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
Collegiate: C 7.78 1/1/2019 Brianna Rollins, Clemson
Meet: M 7.92 2006 Priscilla Lopes, Nebraska
Facility: F 8.00 2/27/2016 Akela Jones, Kansas State
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Gabrielle McDonald JR Texas Tech 8.04 8.10Q 1
2 Tara Davis SO Texas 8.30Q 2
3 Kimisha Chambers SR Kansas State 8.33 8.35Q 1
4 Kaylyn Hall SO Iowa State 8.52 8.37Q 2
5 Katarina Vlahovic SO Iowa State 8.33 8.38Q 1
6 Kennedy Bailey JR Baylor 8.25 8.46Q 2
7 Rose Njoku SR Texas Tech 8.47 8.45q 1 8.443
8 Ariel Okorie SR Kansas State 8.43 8.45q 1 8.447
9 Camri Austin JR Oklahoma 8.24 8.48 2
10 Lauren Taubert SR Kansas State 8.42 8.49 2 8.481
11 Vitoria Alves SO Kansas State 8.36 8.49 2 8.484
12 Ivy Walker SR Texas Tech 8.58 8.66 1
13 Brittany Brown SR TCU 8.52 8.78 2
14 Sarah Yocum JR Baylor 8.85 8.94 1
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Collegiate: C 7.78 1/1/2019 Brianna Rollins, Clemson
Meet: M 7.92 2006 Priscilla Lopes, Nebraska
Facility: F 8.00 2/27/2016 Akela Jones, Kansas State
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Gabrielle McDonald JR Texas Tech 8.10 8.04 10
2 Tara Davis SO Texas 8.30 8.29 8
3 Katarina Vlahovic SO Iowa State 8.38 8.30 6
4 Kimisha Chambers SR Kansas State 8.35 8.36 5
5 Kennedy Bailey JR Baylor 8.46 8.37 4
6 Rose Njoku SR Texas Tech 8.45 8.44 3
7 Kaylyn Hall SO Iowa State 8.37 8.46 2
8 Ariel Okorie SR Kansas State 8.45 8.50 1
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
Timed Final. One Turn Stagger.
Collegiate: C 3:27.03 3/11/2017 USC
Pettigrew, Iuel, Hill, Ellis
Meet: M 3:31.36 2012 Kansas
Facility: F 3:31.87 3/6/2004 Wyoming
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Texas 3:35.03 3:32.64 2 10
1) Brooke Jaworski FR 2) Stacey Ann Williams SO
3) Julien Alfred SO 4) Kennedy Simon SO
2 Kansas 3:34.41 3:34.41 2 8
1) Mariah Kuykendoll SR 2) Zantori Dickerson SR
3) Jedah Caldwell SR 4) Honour Finley JR
3 Texas Tech 3:35.22 3:37.17 2 6
1) Jadsia Warden SR 2) Amanda Crawford SR
3) Damajahnee Birch SR 4) Lexye Price SO
4 TCU 3:40.33 3:38.81 1 5
1) Asiah Fields SO 2) Kiana Banks SO
3) Kyla Robinson-Hubbard FR 4) Satanya Wright JR
5 Kansas State 3:39.73 3:38.93 1 4
1) Lavaun Stephenson SO 2) Kimisha Chambers SR
3) Lauren Taubert SR 4) Macy Heinz JR
6 Oklahoma State 3:39.50 3:40.14 1 3
1) Kalaya Ali FR 2) Christina Ollison JR
3) Gabija Galvydyte FR 4) Aaliyah Birmingham SR
7 Oklahoma 3:42.82 3:42.86 1 2
1) Dai'Lyn Merriweather JR 2) Kennedy Blackmon SO
3) Nia Sims FR 4) Jai'Lyn Merriweather JR
8 Baylor 3:39.26 3:48.44 2 1
1) Jhane' King SR 2) Sydney Washington JR
3) Mariah Ayers FR 4) Morgan Stewart JR
9 Iowa State 3:50.64 3:55.76 1
1) Kaylyn Hall SO 2) Zakiyah Amos SO
3) Janette Schraft FR 4) Maggie Davis JR
Women Distance Medley
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 10:48.77 1/28/2017 Oregon
Burdon, Horsley, Rogers, Rainsberger
Meet: M 11:09.67 2011 Oklahoma State
Facility: F 11:06.87 2/14/2014 Duke
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Texas 11:04.31 11:24.53 10
1) Kathryn Gillespie SR 2) Brooke Jaworski FR
3) Valery Tobias SO 4) Destiny Collins SR
2 Kansas State 11:26.46 8
1) Macy Heinz JR 2) Lavaun Stephenson SO
3) Alex Ferguson SO 4) Kassidy Johnson SO
3 West Virginia 11:40.52 11:28.39 6
1) Candace Archer SR 2) Tessa Constantine SO
3) Mikenna Vanderheyden SO 4) Hayley Jackson SO
4 Oklahoma State 11:39.55 5
1) Ariane Ballner SR 2) Christina Ollison JR
3) Gabby Hentemann FR 4) Kaytlyn Larson SR
5 Iowa State 11:43.80 4
1) Madelynn Hill FR 2) Bria Barnes FR
3) Maggie Davis JR 4) Larkin Chapman SR
6 Kansas 11:44.66 3
1) Avryl Johnson SO 2) Chloe Akin-Otiko SR
3) Jana Shawver SO 4) Cameron Gueldner JR
7 Texas Tech 11:48.69 2
1) Claudrice McKoy JR 2) Jadsia Warden SR
3) Susanne Sides SO 4) Nokuthula Dlamini SR
8 Oklahoma 12:33.97 12:36.61 1
1) Jordyn Kaplan SO 2) Nia Sims FR
3) Carson Hockersmith FR 4) Elise Boisvert SO
Women High Jump
==========================================================================================
Progressions: 1.63, 1.68, 1.72, 1.76, 1.79, 1.82 +3cm
Collegiate: C 1.98m 3/13/2009 Akela Jone, Kansas State
Collegiate: C 1.98m 3/13/2009 Destinee Hooker, Texas
Meet: M 1.93m 2009 Destinee Hooker, Texas
Meet: M 1.93m 2016 Aklea Jones, Kansas State
Facility: F 1.93m 2/13/2009 Elizabeth Patterson, Arizona
Facility: F 1.93m 2/27/2016 Akela Jones, Kansas State
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lavinja Jurgens FR Oklahoma 1.78m 1.82m 5-11.50 10 Cleared 1.82 in JO
1.63 1.68 1.72 1.76 1.79 1.82 1.82
O O O O O XXX XXX
2 Jillian Johnson FR TCU 1.81m 1.79m 5-10.50 8
1.63 1.68 1.72 1.76 1.79 1.82 1.82
PPP O O O O XXX XXX
3 Rylee Anderson SO Kansas 1.75m 1.72m 5-07.75 6
1.63 1.68 1.72 1.76
O O O XXX
4 Janique Burgher FR Kansas State 1.76m 1.72m 5-07.75 5
1.63 1.68 1.72 1.76
O O XO XXX
5 Kaylee Hinton SR Texas Tech 1.74m 1.72m 5-07.75 4
1.63 1.68 1.72 1.76
O O XXO XXX
6 Falyn Reaugh JR Oklahoma 1.77m 1.72m 5-07.75 3
1.63 1.68 1.72 1.76
O XXO XXO XPX
7 Shanae McKenzie SR Kansas State 1.78m 1.68m 5-06.00 2
1.63 1.68 1.72
O O XXX
8 Alyssa Miller SO Baylor 1.79m 1.68m 5-06.00 0.33
1.63 1.68 1.72
PPP XO XXX
8 Marleen Guerrero JR Texas 1.68m 1.68m 5-06.00 0.33
1.63 1.68 1.72
O XO XXX
8 Megan Durbin SO Iowa State 1.69m 1.68m 5-06.00 0.33
1.63 1.68 1.72
O XO XXX
11 Maddie Righter FR Kansas State 1.76m 1.68m 5-06.00
1.63 1.68 1.72
O XXO XXX
12 Toni Englund SO Kansas 1.70m 1.68m 5-06.00
1.63 1.68 1.72
XO XXO XXX
13 Madison Langley-Walker SO Oklahoma 1.73m 1.63m 5-04.25
1.63 1.68
XO XXX
Women Pole Vault
==========================================================================================
Progressions: 3.75, 3.90, 4.05, 4.15, 4.25, 4.35, 4.40 +5cm
Collegiate: C 4.75m 1/24/2015 Demi Payne, Stephen F. Austin
Meet: M 4.41m 2016 Kaitlin Petrillose, Texas
Facility: F 4.51m 2/13/2016 Emily Grove, South Dakota
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Chinne Okoronkwo SR Texas Tech 4.30m 4.35m 14-03.25 10
3.75 3.90 4.05 4.15 4.25 4.35 4.42
PPP PPP O XO XO XXO XXX
2 Tuesdi Tidwell JR Baylor 4.50m 4.25m 13-11.25 8
3.75 3.90 4.05 4.15 4.25 4.35
PPP PPP O O O XXX
3 Chloe Wall JR Texas Tech 4.34m 4.25m 13-11.25 6
3.75 3.90 4.05 4.15 4.25 4.35
PPP PPP O XO XO XXX
4 Elien Vekemans FR Oklahoma 4.18m 4.15m 13-07.25 5
3.75 3.90 4.05 4.15 4.25
PPP O O XO XXX
5 Meagan Gray SR Oklahoma 4.25m 4.15m 13-07.25 4
3.75 3.90 4.05 4.15 4.25
PPP PPP XO XXO XXX
6 Ariadni Adamopoulou FR Oklahoma Sta 4.11m 4.05m 13-03.50 2
3.75 3.90 4.05 4.15
PPP O XO XXX
6 Riley Floerke FR Baylor 3.93m 4.05m 13-03.50 2
3.75 3.90 4.05 4.15
O O XO XXX
6 Olivia Buntin SO Texas 4.07m 4.05m 13-03.50 2
3.75 3.90 4.05 4.15
O O XO XXX
9 Mackenzie Hayward FR Baylor 4.23m 4.05m 13-03.50
3.75 3.90 4.05 4.15
O O XXO XXX
10 Kendahl Shue SR TCU 3.93m 3.90m 12-09.50
3.75 3.90 4.05
O XO XXX
11 Gabby Carson SO Oklahoma 3.85m 3.90m 12-09.50
3.75 3.90 4.05
XO XXO XXX
12 Samantha Van Hoecke SO Kansas 3.85m 3.75m 12-03.50
3.75 3.90
O XXX
12 Abby Bilsbury JR Oklahoma 3.90m 3.75m 12-03.50
3.75 3.90
O XXX
12 Tysen Townsend SO TCU 3.96m 3.75m 12-03.50
3.75 3.90
O XXX
-- Ellie Gardner SO West Virgini 3.88m NH
3.75
XXX
-- Ryleigh Redding SO Texas Tech 4.00m NH
3.75
XXX
Women Long Jump
=============================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 6.91m 3/9/2012 Whitney Gipson, TCU
Collegiate: C 6.91m 2/23/2002 Elva Goulbourne, Auburn
Meet: M 6.75m 2016 Akela Jones, Kansas State
Facility: F 6.75m 2/26/2016 Akela Jones, Kansas State
Name Year School Seed Finals H# Points
=============================================================================================
1 Ruth Usoro JR Texas Tech 6.57m 6.54m 21-05.50 2 10
6.31m 6.42m 6.12m 6.54m 6.50m PASS
2 Destiny Longmire SR TCU 6.40m 6.39m 20-11.75 2 8
6.33m FOUL 6.35m 6.34m 6.38m 6.39m
3 Taishia Pryce JR Kansas State 6.65m 6.36m 20-10.50 2 6
6.16m 5.84m FOUL 6.36m 6.27m 6.36m
4 Tara Davis SO Texas 6.17m 20-03.00 1 5
5.82m 6.14m 6.01m 6.17m 6.13m 6.11m
5 Georgia Wahl SR Texas 6.05m 6.14m 20-01.75 2 4
6.00m 5.86m 5.83m 6.14m 5.90m 6.06m
6 Essence Thomas JR Oklahoma 6.32m 6.11m 20-00.50 2 3
6.11m PASS PASS PASS PASS PASS
7 Symone Washington SO Oklahoma 6.17m 6.05m 19-10.25 2 2
FOUL 6.05m 6.05m 5.62m FOUL 6.04m
8 Ivy Walker SR Texas Tech 6.08m 5.97m 19-07.00 2 1
FOUL 5.58m 5.97m 5.84m 5.52m 4.32m
9 Ryan Roane JR Oklahoma Sta 6.09m 5.95m 19-06.25 2
5.95m 5.70m 5.66m 5.65m FOUL 5.90m
10 Erika Furbeck SO Iowa State 6.20m 5.94m 19-06.00 2
5.87m 5.86m 5.94m
11 Zuliat Alli SR Texas Tech 6.12m 5.93m 19-05.50 2
5.73m 5.65m 5.93m
12 Caira Pettway JR Baylor 5.90m 5.92m 19-05.25 1
5.92m 5.78m FOUL
13 Sophia Falco JR Texas 5.98m 5.89m 19-04.00 2
5.64m 5.89m 5.59m
14 Chelsey Cole JR Texas Tech 6.06m 5.88m 19-03.50 2
5.63m 5.88m 5.85m
15 Alex Madlock JR Baylor 6.03m 5.85m 19-02.50 2
FOUL FOUL 5.85m
15 Tosin Alao FR TCU 5.74m 5.85m 19-02.50 1
5.83m 5.85m FOUL
17 Mikeisha Welcome FR Oklahoma 6.15m 5.83m 19-01.50 2
5.83m FOUL 5.79m
18 Kaylee Hinton SR Texas Tech 6.16m 5.76m 18-10.75 2
FOUL 5.76m FOUL
19 Nura Muhammad JR Oklahoma 5.92m 5.74m 18-10.00 1
5.58m 5.74m FOUL
20 Peter-Gay McKenzie SO West Virgini 5.93m 5.73m 18-09.75 1
5.73m 5.72m FOUL
21 Maddie Righter FR Kansas State 5.59m 5.72m 18-09.25 1
5.47m 5.49m 5.72m
22 Brittany Brown SR TCU 5.84m 5.60m 18-04.50 1
FOUL FOUL 5.60m
23 Vitoria Alves SO Kansas State 5.79m 5.58m 18-03.75 1
5.39m 5.32m 5.58m
24 Saara Hakanen FR Oklahoma Sta 5.64m 5.57m 18-03.25 1
FOUL 5.47m 5.57m
25 Sanye Ford FR Oklahoma Sta 5.78m 5.51m 18-01.00 1
5.35m 5.51m 5.40m
26 Konstantina Romaiou SR Kansas State 5.70m 5.50m 18-00.50 1
5.39m FOUL 5.50m
27 Tiara Willams SR Texas Tech 5.92m 5.48m 17-11.75 1
5.44m FOUL 5.48m
28 Lorielle Daniel FR Kansas 5.55m 5.47m 17-11.50 1
FOUL 5.08m 5.47m
29 Victoria Gorlova FR Kansas 5.54m 5.40m 17-08.75 1
5.40m 5.21m 5.05m
30 Koi Johnson FR Baylor 5.61m 5.32m 17-05.50 1
5.02m FOUL 5.32m
Women Triple Jump
=============================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 14.53m 1/20/2018 Keturah Orji, Georgia
Meet: M 13.75m 1999 Stacey Bowers, Baylor
Facility: F 13.90m 2/9/2002 Vanitta Kinard, Unattached
Name Year School Seed Finals H# Points
=============================================================================================
1 Ruth Usoro JR Texas Tech 13.49m 13.31m 43-08.00 2 10
FOUL FOUL 12.81m FOUL 13.31m FOUL
2 Mikeisha Welcome FR Oklahoma 13.35m 13.16m 43-02.25 2 8
12.62m 12.78m 12.07m 12.70m 12.79m 13.16m
3 Essence Thomas JR Oklahoma 13.37m 13.09m 42-11.50 2 6
12.97m 12.97m FOUL 12.97m FOUL 13.09m
4 Alex Madlock JR Baylor 13.34m 12.88m 42-03.25 2 5
12.42m 12.85m 12.81m 12.56m 12.64m 12.88m
5 Taishia Pryce JR Kansas State 12.86m 12.88m 42-03.25 2 4
12.88m 12.61m 12.76m 12.54m 12.62m 12.65m
6 Saara Hakanen FR Oklahoma Sta 12.71m 12.78m 41-11.25 2 3
12.45m 12.56m 12.75m 12.66m 12.78m FOUL
7 Tosin Alao FR TCU 12.37m 12.77m 41-10.75 1 2
FOUL FOUL 12.61m 12.77m 12.63m 12.65m
8 Nicole Ume-Ezeoke SO Oklahoma 12.48m 12.51m 41-00.50 1 1
12.12m 12.09m 12.51m 12.28m 11.78m 12.20m
9 Nura Muhammad JR Oklahoma 12.52m 12.49m 40-11.75 2
FOUL 11.34m 12.48m 11.71m FOUL 12.49m
10 Claudimira Landim FR TCU 12.68m 12.44m 40-09.75 2
FOUL FOUL 12.44m
11 Chinne Okoronkwo SR Texas Tech 12.41m 12.43m 40-09.50 1
12.24m 12.43m 12.22m
12 Symone Washington SO Oklahoma 12.44m 12.43m 40-09.50 1
FOUL 12.43m FOUL
13 Brianna Johnson JR Texas Tech 12.69m 12.35m 40-06.25 2
12.20m 12.35m 12.13m
14 Konstantina Romaiou SR Kansas State 12.60m 12.31m 40-04.75 2
12.31m FOUL 12.16m
15 Allanah Lee SO Oklahoma 12.60m 12.30m 40-04.25 2
12.30m 12.26m 12.13m
16 Victoria Gorlova FR Kansas 12.28m 12.29m 40-04.00 1
12.24m 12.11m 12.29m
17 Georgia Wahl SR Texas 12.71m 12.21m 40-00.75 2
FOUL 12.13m 12.21m
18 Chelsey Cole JR Texas Tech 12.61m 12.20m 40-00.50 2
11.78m 12.04m 12.20m
19 Sophia Falco JR Texas 12.38m 12.15m 39-10.50 1
12.15m 12.15m FOUL
20 Ryan Roane JR Oklahoma Sta 12.32m 12.12m 39-09.25 1
12.11m 12.09m 12.12m
21 Lorielle Daniel FR Kansas 11.69m 11.86m 38-11.00 1
FOUL 11.86m FOUL
22 Jalaiya Bartley JR Iowa State 11.83m 11.84m 38-10.25 1
11.84m 11.72m FOUL
23 Brittany Brown SR TCU 12.46m 11.69m 38-04.25 1
11.69m 11.31m FOUL
-- Saudia Heard SO Kansas 11.83m FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
-- Myesha Nott SO West Virgini 12.46m FOUL 1
FOUL FOUL PASS
-- Koi Johnson FR Baylor 12.18m FOUL 1
FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
=============================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 19.56m 3/10/2017 Raven Saunders, Ole MIee
Meet: M 18.52m 2013 Tia Brooks, Oklahoma
Facility: F 19.23m 2/13/2016 Raven Saunders, Mississippi
Name Year School Seed Finals H# Points
=============================================================================================
1 Elena Bruckner SR Texas 16.32m 16.82m 55-02.25 2 10
16.82m 16.39m 16.19m 15.93m 16.46m FOUL
2 Alexandra Emilianov JR Kansas 16.51m 16.68m 54-08.75 2 8
15.52m 15.54m 16.10m 16.68m FOUL FOUL
3 Meia Gordon SR Oklahoma 16.70m 15.99m 52-05.50 2 6
14.99m 15.99m FOUL FOUL 15.83m 15.81m
4 Faith Ette SO Oklahoma 15.47m 15.20m 49-10.50 2 5
FOUL 12.11m 14.10m 15.20m 14.71m 15.14m
5 Lauren Jones JR Oklahoma 15.46m 15.18m 49-09.75 2 4
14.86m 15.18m 14.66m 15.03m FOUL 14.67m
6 Keiara Williams JR Iowa State 14.53m 14.92m 48-11.50 2 3
FOUL 14.92m 14.14m 14.49m 14.55m 14.37m
7 Marilyn Nwora FR Texas 13.77m 14.80m 48-06.75 1 2
12.97m 13.84m 13.45m 13.59m 14.38m 14.80m
8 Ashley Petr SR Kansas State 14.66m 14.71m 48-03.25 2 1
14.03m 13.99m 14.71m 14.35m FOUL 14.19m
9 Mikayla Deshazer FR Baylor 14.68m 14.68m 48-02.00 2
14.10m FOUL 13.52m 13.40m 14.68m FOUL
10 Seasons Usual JR Texas Tech 14.15m 13.67m 44-10.25 1
FOUL 13.67m FOUL
11 Urte Bacianskaite FR Kansas State 14.43m 13.56m 44-06.00 1
13.39m 12.74m 13.56m
12 Helene Ingvaldsen SR Kansas State 12.48m 13.51m 44-04.00 1
12.90m 12.73m 13.51m
13 Jordan Williams SO TCU 13.91m 13.27m 43-06.50 1
12.93m 13.27m 13.13m
14 Rachel Clowers JR Kansas 12.87m 13.08m 42-11.00 1
12.94m 13.08m FOUL
15 Shaelyn Ward JR Kansas State 12.91m 12.78m 41-11.25 1
12.10m 12.78m 12.63m
16 Audrey Hughes FR Texas Tech 12.67m 41-07.00 1
FOUL FOUL 12.67m
Women Weight Throw
=============================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 25.56m 3/10/2007 Brittany Riley, Souther Illinois
Meet: M 21.54m 2012 Kelly Closse, Texas Tech
Facility: F 24.08m 2/10/2012 Brittany Riley, Southern Illinois
Name Year School Seed Finals H# Points
=============================================================================================
1 Seasons Usual JR Texas Tech 20.18m 20.28m 66-06.50 2 10
19.66m 19.87m 20.28m FOUL FOUL FOUL
2 Helene Ingvaldsen SR Kansas State 20.60m 20.18m 66-02.50 2 8
20.18m 19.77m 19.72m 19.90m 19.80m 19.64m
3 Shaelyn Ward JR Kansas State 19.84m 20.11m 65-11.75 2 6
FOUL 18.82m 20.02m 20.11m 19.99m 19.59m
4 Ashley Petr SR Kansas State 20.31m 20.07m 65-10.25 2 5
FOUL 18.16m 19.31m 19.84m 20.07m 19.86m
5 Elena Bruckner SR Texas 18.99m 19.32m 63-04.75 2 4
18.93m 18.17m 18.67m 19.32m FOUL FOUL
6 Lauren Jones JR Oklahoma 19.66m 19.08m 62-07.25 2 3
17.55m 19.08m 18.82m 18.30m FOUL FOUL
7 Keiara Williams JR Iowa State 17.39m 18.80m 61-08.25 2 2
18.64m FOUL 17.64m 17.20m 17.97m 18.80m
8 Antonella Creazzola SO Iowa State 16.43m 17.10m 56-01.25 1 1
16.91m 16.41m FOUL 17.03m 17.10m 16.94m
9 Jocelen Ruth JR Oklahoma Sta 15.98m 16.81m 55-02.00 1
16.46m 16.81m FOUL 16.34m FOUL 15.69m
10 Mikayla Deshazer FR Baylor 16.26m 16.78m 55-00.75 1
16.35m 16.26m 16.78m
11 Hannah Bradford SO Oklahoma Sta 17.11m 16.71m 54-10.00 2
16.71m 16.32m FOUL
12 Sada Wright SO West Virgini 16.50m 16.36m 53-08.25 1
15.34m 16.36m FOUL
13 Geraldine Udo FR Oklahoma 16.04m 15.91m 52-02.50 1
15.91m 15.48m 15.69m
14 Rachel Clowers JR Kansas 17.02m 15.64m 51-03.75 1
14.35m 15.64m FOUL
15 Jordan Williams SO TCU 15.60m 15.32m 50-03.25 1
FOUL FOUL 15.32m
16 Samone Turner SO Baylor 15.33m 15.11m 49-07.00 1
FOUL 14.38m 15.11m
17 Baylor Nelson SR Oklahoma Sta 15.44m 13.51m 44-04.00 1
13.51m FOUL 12.86m
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lauren Taubert SR Kansas State 2:19.18 835
2 Kaylee Hinton SR Texas Tech 2:19.52 830
3 Ariel Okorie SR Kansas State 2:21.76 800
4 Toni Englund SO Kansas 2:25.28 753
5 Megan Mann JR Oklahoma Sta 2:25.61 749
6 Erica Hegele FR West Virgini 2:30.71 684
7 Bailey Golden SO Oklahoma Sta 2:31.30 677
8 Madison Langley-Walker SO Oklahoma 2:34.78 634
9 Tiara Willams SR Texas Tech 2:36.92 609
10 Rose Njoku SR Texas Tech 2:43.54 533
-- Urte Bacianskaite FR Kansas State DNF
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ariel Okorie SR Kansas State 8.40 3 1039
2 Rose Njoku SR Texas Tech 8.44 3 1030
3 Kaylee Hinton SR Texas Tech 8.46 3 1026 8.453
4 Lauren Taubert SR Kansas State 8.46 3 1026 8.455
5 Madison Langley-Walker SO Oklahoma 8.61 2 993
6 Tiara Willams SR Texas Tech 8.68 2 978
7 Toni Englund SO Kansas 8.74 2 965
8 Bailey Golden SO Oklahoma Sta 8.81 1 950
9 Megan Mann JR Oklahoma Sta 9.05 2 900
10 Erica Hegele FR West Virgini 9.29 1 850
11 Urte Bacianskaite FR Kansas State 9.52 1 804
12 Lavinja Jurgens FR Oklahoma 24.86 1
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Lauren Taubert SR Kansas State 1.73m 5-08.00 2 891
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO O O XO XXX
1 Toni Englund SO Kansas 1.73m 5-08.00 2 891
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O O XXO XXO XXX
1 Kaylee Hinton SR Texas Tech 1.73m 5-08.00 2 891
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO XO XXX
1 Lavinja Jurgens FR Oklahoma 1.73m 5-08.00 2 891
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XXX
5 Madison Langley-Walker SO Oklahoma 1.70m 5-07.00 2 855
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XXO XO O XXX
5 Ariel Okorie SR Kansas State 1.70m 5-07.00 2 855
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O O XXX
5 Bailey Golden SO Oklahoma Sta 1.70m 5-07.00 1 855
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O O O O XXX
8 Tiara Willams SR Texas Tech 1.61m 5-03.25 1 747
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64
PPP PPP PPP PPP O O XO O O XXX
9 Rose Njoku SR Texas Tech 1.58m 5-02.25 1 712
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61
PPP PPP PPP PPP O XO O XXO XXX
10 Urte Bacianskaite FR Kansas State 1.55m 5-01.00 1 678
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58
PPP PPP PPP PPP PPP O O XXX
11 Megan Mann JR Oklahoma Sta 1.49m 4-10.50 1 610
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
PPP PPP PPP O XO XXX
12 Erica Hegele FR West Virgini 1.40m 4-07.00 1 512
1.37 1.40 1.43
XXO O XXX
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lauren Taubert SR Kansas State 5.98m 19-07.50 843
5.93m FOUL 5.98m
2 Kaylee Hinton SR Texas Tech 5.90m 19-04.25 819
5.41m 5.90m 5.77m
3 Ariel Okorie SR Kansas State 5.66m 18-07.00 747
FOUL 5.66m 5.60m
4 Tiara Willams SR Texas Tech 5.58m 18-03.75 723
5.58m 5.53m FOUL
5 Megan Mann JR Oklahoma Sta 5.52m 18-01.50 706
5.42m 5.40m 5.52m
6 Bailey Golden SO Oklahoma Sta 5.46m 17-11.00 688
FOUL 5.46m FOUL
6 Madison Langley-Walker SO Oklahoma 5.46m 17-11.00 688
5.46m FOUL 5.42m
8 Toni Englund SO Kansas 5.38m 17-08.00 665
FOUL FOUL 5.38m
9 Urte Bacianskaite FR Kansas State 5.10m 16-08.75 587
FOUL 5.10m FOUL
10 Erica Hegele FR West Virgini 4.82m 15-09.75 511
4.74m 4.69m 4.82m
11 Rose Njoku SR Texas Tech 4.58m 15-00.50 448
FOUL FOUL 4.58m
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Urte Bacianskaite FR Kansas State 13.58m 44-06.75 766
13.16m 13.12m 13.58m
2 Tiara Willams SR Texas Tech 11.65m 38-02.75 638
11.46m 11.53m 11.65m
3 Ariel Okorie SR Kansas State 11.63m 38-02.00 637
11.63m 11.20m 10.88m
4 Rose Njoku SR Texas Tech 11.07m 36-04.00 600
FOUL 11.07m 10.49m
5 Bailey Golden SO Oklahoma Sta 11.04m 36-02.75 598
9.94m 10.45m 11.04m
6 Lauren Taubert SR Kansas State 10.56m 34-07.75 566
9.39m 9.80m 10.56m
7 Erica Hegele FR West Virgini 10.39m 34-01.25 555
10.22m 9.89m 10.39m
8 Toni Englund SO Kansas 10.22m 33-06.50 544
9.65m 9.90m 10.22m
9 Kaylee Hinton SR Texas Tech 10.14m 33-03.25 539
8.65m 10.13m 10.14m
10 Megan Mann JR Oklahoma Sta 9.70m 31-10.00 510
9.70m FOUL 9.66m
11 Madison Langley-Walker SO Oklahoma 8.99m 29-06.00 464
8.99m FOUL 8.99m
Women Indoor Pentathlon
===================================================================================
Collegiate: C 4703 3/11/2016 Kendell Williams, Georgia
Meet: M 4439 2002 Austra Skujyte, Kansas State
Facility: F 4442 2010 Diana Pickler, Asics
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Lauren Taubert SR Kansas State 4352 4161 10
2 Kaylee Hinton SR Texas Tech 3939 4105 8
3 Ariel Okorie SR Kansas State 3940 4078 6
4 Toni Englund SO Kansas 3675 3818 5
5 Bailey Golden SO Oklahoma Sta 3806 3768 4
6 Tiara Willams SR Texas Tech 3646 3695 3
7 Madison Langley-Walker SO Oklahoma 3630 3634 2
8 Megan Mann JR Oklahoma Sta 3412 3475 1
9 Rose Njoku SR Texas Tech 3323
10 Erica Hegele FR West Virgini 3074 3112
11 Urte Bacianskaite FR Kansas State 3542 2835
Men 60 Meter Dash
============================================================================
Collegiate: C 6.45 3/1/2017 Christian Coleman, Tennessee
Collegiate: C 6.45 2/20/1999 Leonard Myles-Mills, BYU
Meet: M 6.51 2016 Ronnie Baker, TCU
Facility: F 6.51 2/27/2016 Ronnie Baker, TCU
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 TJ Brock Jr SR TCU 6.63 6.67Q 1
2 Jackson Webb SR Oklahoma 6.66 6.70Q 3
3 Jacolby Shelton SO Texas Tech 6.64 6.71Q 2
4 Joseph Sheffield JR Oklahoma 6.67 6.74Q 1 6.733
5 Ashton O'Conner FR Texas Tech 6.80 6.74Q 2 6.737
6 Keion Sutton SR Texas Tech 6.70 6.76Q 3 6.752
7 Isaiah Cunningham JR Baylor 6.73 6.76q 2 6.756
8 Jullane Walker SR Kansas State 6.66 6.77q 2
9 Kamden Jackson FR Baylor 6.73 6.78 1
10 Derrius Rodgers SR Texas Tech 6.64 6.79 3
11 Demarius Smith JR Oklahoma 6.69 6.83 2
12 Tinotenda Matiyenga SO TCU 6.71 6.84 3
13 Quoi Ellis SO Oklahoma 6.75 6.88 1
14 Wyatt Duvall JR Oklahoma Sta 6.98 6.89 1
15 Lebogang Maloka SR TCU 6.86 6.91 3
16 KJ Cotton JR Oklahoma Sta 6.86 6.96 3
17 Ian Braxton SR Baylor 6.92 6.98 2
-- Micaiah Harris JR Texas 6.67 FS 1
Men 60 Meter Dash
================================================================================
Collegiate: C 6.45 3/1/2017 Christian Coleman, Tennessee
Collegiate: C 6.45 2/20/1999 Leonard Myles-Mills, BYU
Meet: M 6.51 2016 Ronnie Baker, TCU
Facility: F 6.51 2/27/2016 Ronnie Baker, TCU
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Jackson Webb SR Oklahoma 6.70 6.69 10
2 TJ Brock Jr SR TCU 6.67 6.70 8
3 Joseph Sheffield JR Oklahoma 6.74 6.75 6
4 Jacolby Shelton SO Texas Tech 6.71 6.76 5 6.756
5 Keion Sutton SR Texas Tech 6.76 6.76 4 6.760
6 Ashton O'Conner FR Texas Tech 6.74 6.80 3
7 Isaiah Cunningham JR Baylor 6.76 6.83 2
-- Jullane Walker SR Kansas State 6.77 FS
Men 200 Meter Dash
============================================================================
Collegiate: C 20.02 3/10/2018 Elijah Hall, Houston
Meet: M 20.08 2/23/2019 Divine Oduduru, Texas Tech
Facility: F 20.50 3/4/2006 Walter Dix, Florida State
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Micaiah Harris JR Texas 20.49 20.92q 4
2 Ashton O'Conner FR Texas Tech 20.83 21.02q 6
3 Joseph Sheffield JR Oklahoma 21.26 21.03q 3
4 Kamden Jackson FR Baylor 21.11 21.17q 4
5 Derrius Rodgers SR Texas Tech 21.38 21.22q 4
6 Jullane Walker SR Kansas State 20.95 21.23q 5
7 Tinotenda Matiyenga SO TCU 20.87 21.25q 1
8 Simbarashe Maketa FR TCU 21.35 21.29q 2
9 Jacolby Shelton SO Texas Tech 20.84 21.30 3
10 Demarius Smith JR Oklahoma 21.13 21.31 6
11 Ivan Henry SR Kansas 21.41 21.35 3
12 Maxwell Willis SR Baylor 21.10 21.36 2
13 Jon Maas JR Texas 21.65 21.52 4
14 Glenn Bender SO TCU 21.61 21.63 2
15 Keion Sutton SR Texas Tech 21.56 21.66 5
16 Ian Braxton SR Baylor 21.48 21.71 1
17 Blake Hennesay SO TCU 21.35 21.73 5
18 Quoi Ellis SO Oklahoma 21.41 21.77 6
19 Isaiah Cunningham JR Baylor 21.26 21.78 1
20 Moyo Oyebamiji FR Texas 21.67 22.08 6
21 Jathan Belaire FR Texas 21.86 22.11 3
22 KJ Cotton JR Oklahoma Sta 23.01 22.20 1
23 Wyatt Duvall JR Oklahoma Sta 22.31 5
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Collegiate: C 20.02 3/10/2018 Elijah Hall, Houston
Meet: M 20.08 2/23/2019 Divine Oduduru, Texas Tech
Facility: F 20.50 3/4/2006 Walter Dix, Florida State
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Micaiah Harris JR Texas 20.92 20.65 2 10
2 Ashton O'Conner FR Texas Tech 21.02 20.86 2 8
3 Joseph Sheffield JR Oklahoma 21.03 21.02 1 6
4 Jullane Walker SR Kansas State 21.23 21.14 1 5
5 Derrius Rodgers SR Texas Tech 21.22 21.18 2 4
6 Tinotenda Matiyenga SO TCU 21.25 21.22 2 3
7 Simbarashe Maketa FR TCU 21.29 21.29 1 2
8 Kamden Jackson FR Baylor 21.17 22.05 1 1
Men 400 Meter Dash
============================================================================
One Turn Stagger.
Collegiate: C 44.52 3/10/2018 Michael Norman, USC
Meet: M 45.19 2/23/2019 Wil London, Baylor
Facility: F 45.27 2/27/2016 Zack Bilderback, Texas
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Derrick Mokaleng SR TCU 46.08 46.56q 3
2 Jonathan Jones SO Texas 45.78 46.70q 4
3 Howard Fields III JR Baylor 46.57 47.18q 6
4 Justin Davis SR Kansas State 47.59 47.26q 3
5 Ethan Brown FR TCU 47.40q 4 47.391
6 Ashton Hicks SO Oklahoma Sta 46.59 47.40q 5 47.395
7 Jon Maas JR Texas 47.56 47.49q 4
8 Ryan Champlin JR Texas Tech 47.48 47.56q 2
9 Karayme Bartley SR Texas Tech 47.57 6
10 Matthew Moorer SO Baylor 47.02 47.64 1
11 Ivan Henry SR Kansas 48.14 47.77 6
12 Norman Grimes JR Texas Tech 47.79 3
13 Hasani Barr FR Baylor 47.74 47.90 1
14 Charles Brockman III JR Texas 47.96 2
15 Justin Long SO Oklahoma Sta 48.02 48.05 2
16 Glenn Bender SO TCU 48.17 48.25 5
17 Ryan Croson SR Baylor 48.02 48.29 4
18 Lavone Brown SO Texas Tech 48.04 48.58 3
19 Ethan Fogle SO Kansas 48.79 48.62 1
20 Moyo Oyebamiji FR Texas 47.64 48.83 5
21 Jayson Baldridge JR Baylor 47.64 51.82 6
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
One Turn Stagger.
Collegiate: C 44.52 3/10/2018 Michael Norman, USC
Meet: M 45.19 2/23/2019 Wil London, Baylor
Facility: F 45.27 2/27/2016 Zack Bilderback, Texas
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Jonathan Jones SO Texas 46.70 45.90 2 10
2 Derrick Mokaleng SR TCU 46.56 46.11 2 8
3 Howard Fields III JR Baylor 47.18 46.72 1 6
4 Ashton Hicks SO Oklahoma Sta 47.40 47.07 1 5
5 Jon Maas JR Texas 47.49 47.21 2 4
6 Ryan Champlin JR Texas Tech 47.56 47.22 1 3
7 Justin Davis SR Kansas State 47.26 47.44 1 2
8 Ethan Brown FR TCU 47.40 47.49 2 1
Men 600 Yard Run
============================================================================
One Turn Stagger.
Collegiate: C 1:07.67 2/23/2019 Roshon Roomes, Iowa State
Meet: M 1:07.43 2000 Floyd Thompson, Baylor
Facility: F 1:07.03 2/9/1991 Danny Harris, Nike
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Roshon Roomes SR Iowa State 1:08.37 1:09.58q 3
2 Cebastian Gentil SO Iowa State 1:10.41 1:10.00q 3
3 Jostyn Andrews SR TCU 1:10.55 1:10.33q 2
4 DeJuana McArthur FR Oklahoma Sta 1:10.75 1:10.44q 1
5 Cash Merutka FR Oklahoma Sta 1:10.87 1:10.47q 3
6 Chancellor Stephenson SR Texas Tech 1:10.14 1:10.62q 2
7 Elijah Gifford JR Baylor 1:12.58 1:10.72q 2
8 Terry Brown Jr. SR Texas 1:10.88q 1
9 Alfred Chawonza FR Texas Tech 1:10.40 1:11.05 1
10 Cody Johnson SR Kansas 1:13.21 1:11.30 1
11 Caleb Johnson SO Oklahoma 1:11.84 2
12 Xavier Wolf SO Kansas 1:13.31 1:12.38 3
Men 600 Yard Run
===================================================================================
One Turn Stagger.
Collegiate: C 1:07.67 2/23/2019 Roshon Roomes, Iowa State
Meet: M 1:07.43 2000 Floyd Thompson, Baylor
Facility: F 1:07.03 2/9/1991 Danny Harris, Nike
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Roshon Roomes SR Iowa State 1:09.58 1:08.66 2 10
2 Cebastian Gentil SO Iowa State 1:10.00 1:09.45 2 8
3 Jostyn Andrews SR TCU 1:10.33 1:09.88 2 6
4 DeJuana McArthur FR Oklahoma Sta 1:10.44 1:10.08 2 5
5 Chancellor Stephenson SR Texas Tech 1:10.62 1:10.15 1 4
6 Cash Merutka FR Oklahoma Sta 1:10.47 1:10.80 1 3
7 Terry Brown Jr. SR Texas 1:10.88 1:11.23 1 2
8 Elijah Gifford JR Baylor 1:10.72 1:11.57 1 1
Men 800 Meter Run
============================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 1:44.84 3/4/1989 Paul Ereng, Virginia
Meet: M 1:46.46 2006 Dmitrijs Milkevics, Nebraska
Facility: F 1:45.97 2/6/1999 Roman Orvec, SMU
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Roshon Roomes SR Iowa State 1:47.74 1:50.07Q 1
2 Daniel Nixon SR Iowa State 1:48.29 1:51.70Q 2
3 Ackeen Colley JR Oklahoma 1:49.09 1:50.19Q 1
4 Crayton Carrozza FR Texas 1:50.21 1:51.78Q 2
5 Juan Diego Castro SO Oklahoma Sta 1:48.87 1:50.26Q 1
6 Travis Hodge SR Kansas State 1:49.25 1:51.81Q 2
7 Johnelle Joe JR Oklahoma 1:52.32 1:52.04q 1
8 Sven Cepus SO Texas Tech 1:48.73 1:52.08q 2
9 Ethan Donley JR Kansas 1:54.60 1:52.50 1
10 Joshua Dick FR Oklahoma 1:52.37 1:52.94 2
11 Joe Schaefer FR Iowa State 1:52.83 1:53.88 2
12 Kobe Christiansen SO Oklahoma Sta 1:54.63 1:55.16 1
13 Trent Nolen FR Texas Tech 1:52.26 1:56.12 1
14 Matt Harding FR Kansas 1:56.15 1:57.91 2
Men 800 Meter Run
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 1:44.84 3/4/1989 Paul Ereng, Virginia
Meet: M 1:46.46 2006 Dmitrijs Milkevics, Nebraska
Facility: F 1:45.97 2/6/1999 Roman Orvec, SMU
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Roshon Roomes SR Iowa State 1:50.07 1:48.39 10
2 Daniel Nixon SR Iowa State 1:51.70 1:48.65 8
3 Juan Diego Castro SO Oklahoma Sta 1:50.26 1:49.03 6
4 Ackeen Colley JR Oklahoma 1:50.19 1:50.18 5
5 Crayton Carrozza FR Texas 1:51.78 1:50.25 4
6 Travis Hodge SR Kansas State 1:51.81 1:50.65 3
7 Sven Cepus SO Texas Tech 1:52.08 1:50.76 2
8 Johnelle Joe JR Oklahoma 1:52.04 1:53.90 1
Men 1000 Meter Run
============================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 2:18.26 1/16/2016 Brannnon Kidder, Penn State
Meet: M 2:20.24 2004 Christian Smith, Kansas State
Facility: F 2:21.60 1/23/2016 Edward Kemboi, Unattached
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Festus Lagat SR Iowa State 2:20.88 2:28.52Q 1
2 Takieddine Hedeilli JR Texas Tech 2:28.81Q 2
3 Leonel Perez SR Iowa State 2:26.21 2:28.86Q 2
4 Sean Prendeville SO Texas 2:28.96Q 1
5 Noah Stevenson SR Kansas State 2:27.38 2:28.98Q 1
6 Garrett Calhoun SR Oklahoma Sta 2:26.38 2:29.09Q 2
7 Jack Young SO Kansas 2:29.27q 1
8 Liam Walsh FR Texas 2:29.38q 2
9 Konner Roth JR Iowa State 2:28.96 2:29.83 2
10 Dylan Brenneman SO Kansas State 2:29.97 2:30.09 1
11 Grant LaSelle JR Texas Tech 2:28.88 2:30.44 1
12 Tucker Desko SR Oklahoma 2:29.05 2:30.70 2
-- Kyler True SO Kansas DNF 1
Men 1000 Meter Run
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 2:18.26 1/16/2016 Brannnon Kidder, Penn State
Meet: M 2:20.24 2004 Christian Smith, Kansas State
Facility: F 2:21.60 1/23/2016 Edward Kemboi, Unattached
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Takieddine Hedeilli JR Texas Tech 2:28.81 2:26.67 10
2 Festus Lagat SR Iowa State 2:28.52 2:26.98 8
3 Garrett Calhoun SR Oklahoma Sta 2:29.09 2:28.15 6
4 Noah Stevenson SR Kansas State 2:28.98 2:28.95 5
5 Jack Young SO Kansas 2:29.27 2:29.13 4
6 Sean Prendeville SO Texas 2:28.96 2:29.27 3
7 Leonel Perez SR Iowa State 2:28.86 2:30.27 2
8 Liam Walsh FR Texas 2:29.38 2:30.28 1
Men 1 Mile Run
================================================================================
Timed Final.
One turn alley start.
Hips 1-7 Inside Alley. Hips 8-10 Outside Alley.
Collegiate: C 3:52.01 2/26/2017 Edward Cheserek, Oregon
Meet: M 3:55.02 2009 German Fernandez, Oklahoma State
Facility: F 3:56.84 2/15/2014 Jordan Williams, Villanova
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Takieddine Hedeilli JR Texas Tech 3:58.88 4:13.27 10
2 Festus Lagat SR Iowa State 4:02.56 4:13.84 8
3 Edwin Kurgat SR Iowa State 3:58.62 4:14.28 6
4 Brendan Hebert SO Texas 4:03.18 4:15.42 5
5 Hadley Splechter FR Kansas State 4:09.11 4:18.53 4
6 Alec Haines JR Oklahoma Sta 4:11.09 4:18.84 3
7 Marcus Quere JR Kansas 4:12.79 4:19.04 2
8 Milo Greder SO Iowa State 4:14.03 4:20.27 1
9 Sukhi Khosla JR Oklahoma Sta 4:23.78
10 Sean Byrne SO TCU 4:17.80 4:24.38
Men 3000 Meter Run
===================================================================================
Two section timed final. One turn alley start.
Section 1 - Hips 1-16 Inside Alley. Hips 17-24 Outside Alley.
Section 2 - Hips 1-11 Inside Alley. Hips 12-16 Outside Alley.
Collegiate: C 7:38.59 2/14/2004 Alistair Cragg, Arkansas
Meet: M 7:53.53 2014 Kirubel Erassa, Oklahoma State
Facility: F 7:47.57 2/10/2017 Marc Scott, Tulsa
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Edwin Kurgat SR Iowa State 7:49.19 8:10.48 2 10
2 Thomas Pollard JR Iowa State 8:11.03 8:14.85 2 8
3 Isaiah Priddey SO Oklahoma Sta 8:18.41 8:16.09 2 6
4 Ethan Powell JR Kansas State 8:14.94 8:16.58 2 5
5 Garek Bielaczyc JR Texas 8:05.79 8:16.59 2 4
6 Chad Johnson SO Iowa State 7:59.24 8:17.92 2 3
7 Haftu Knight FR Texas 8:26.69 8:19.32 1 2
8 Chandler Gibbens FR Kansas 8:17.54 8:19.62 2 1
9 Mitchell Day JR Iowa State 8:20.45 1
10 Gable Sieperda FR Iowa State 8:19.50 8:22.24 2
11 David Too SR Iowa State 8:15.65 8:24.02 2
12 Victor Shitsama SO Oklahoma Sta 8:12.04 8:24.83 2
13 Alex Maier FR Oklahoma Sta 8:07.17 8:25.85 2
14 Cooper Schroeder FR Kansas State 8:21.70 8:26.47 2
15 Ashenafi Hatte SR Oklahoma Sta 8:18.93 8:27.67 2
16 Ryan Day SO Baylor 8:21.65 8:27.79 2
17 Ayrton Ledesma JR Oklahoma Sta 8:30.90 1
18 John Luder JR Kansas 8:39.29 8:31.88 1
19 Jake Ralston SO Kansas 8:26.86 8:36.27 1
20 Connor Laktasic JR Baylor 8:29.18 8:38.17 1
21 Sukhi Khosla JR Oklahoma Sta 8:25.35 8:38.74 1
22 Tyler Phillips SR Oklahoma 8:37.62 8:41.27 1
23 Sean Byrne SO TCU 8:42.29 8:43.07 1
24 Alec Haines JR Oklahoma Sta 8:26.96 8:44.08 1
25 David Lutgen FR Kansas State 8:26.38 8:44.30 1
26 Jorge Perez JR Oklahoma Sta 8:28.53 8:44.71 1
27 Chace Hale SO Kansas 8:30.54 8:45.13 1
28 Cal Johnston SO Baylor 8:47.58 8:47.22 1
29 George Letner JR Kansas 8:24.06 8:47.52 2
-- Marcus Quere JR Kansas 8:33.78 DNF 1
-- Jack Young SO Kansas DNF 1
Men 5000 Meter Run
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-11 Inside Alley. Hips 12-16 Outside Alley.
Hips 17-23 Back Row
Collegiate: C 13:08.28 2/11/2012 Lawi Lalang, Arizona
Meet: M 13:41.01 2013 Kennedy Kithuka, Texas Tech
Facility: F 13:31.50 2/14/2020 Morgan Beadlescomb, Michigan Sta
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Edwin Kurgat SR Iowa State 13:24.04 14:01.15 10
2 Thomas Pollard JR Iowa State 14:02.39 14:01.97 8
3 Chad Johnson SO Iowa State 14:09.95 6
4 Mitchell Day JR Iowa State 14:11.26 14:15.23 5
5 Haftu Knight FR Texas 14:11.18 14:17.33 4
6 Victor Shitsama SO Oklahoma Sta 14:17.34 3
7 David Too SR Iowa State 14:23.65 2
8 Ethan Powell JR Kansas State 14:24.28 1
9 Cooper Schroeder FR Kansas State 14:33.59
10 Ashenafi Hatte SR Oklahoma Sta 14:33.92
11 Jake Ralston SO Kansas 14:40.54 14:40.55
12 David Lutgen FR Kansas State 14:42.28
13 Jorge Perez JR Oklahoma Sta 14:49.59
14 Garek Bielaczyc JR Texas 14:53.36
15 Connor Laktasic JR Baylor 14:55.18
-- Tyler Tickner FR Oklahoma 15:04.32 DNF
-- Ayrton Ledesma JR Oklahoma Sta DNF
-- Jeffery Pedersen SO Iowa State DNF
-- Chace Hale SO Kansas 14:52.06 DNF
-- Tyler Phillips SR Oklahoma 14:49.78 DNF
-- Ben Butler JR Kansas DNF
-- George Letner JR Kansas 14:38.20 DNF
-- John Luder JR Kansas DNF
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
Collegiate: C 7.35 3/9/2019 Grant Holloway, Florida
Meet: M 7.59 2010 Ronnie Ash, Oklahoma
Facility: F 7.59 2/12/2000 Dominique Arnold, Unattached
Facility: F 7.59 2/27/2010 Ronnie Ash, Okahoma
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Maliek Kendall JR Texas Tech 7.76 7.76Q 2
2 John Burt SR Texas 7.67 7.77Q 1
3 Cale Kassen FR Texas Tech 8.03 7.92Q 1
4 Mason Weh SR Iowa State 7.88 7.98Q 2
5 Medric Roberson SR Texas 8.10 7.98Q 1
6 Donovan Turner FR Kansas State 8.07 8.11Q 2
7 Bryce Douglas SR Oklahoma 8.01 8.05q 1
8 Elijah Morris FR Baylor 7.96 8.09q 1
9 Isaiah Levingston SO Oklahoma 7.91 8.13 1
10 Garry Williams JR Oklahoma 8.16 8.14 1
11 Rainey Anderson SO TCU 7.97 8.25 2
12 Darius Releford JR Kansas 8.25 8.26 2
13 Tyler Pride FR Kansas 8.28 8.26 2
14 Charles Brockman III JR Texas 8.05 8.27 2
15 Jack Garber FR Iowa State 8.57 8.63 1
16 Isaiah Lucas SR Texas 7.96 8.73 2
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Collegiate: C 7.35 3/9/2019 Grant Holloway, Florida
Meet: M 7.59 2010 Ronnie Ash, Oklahoma
Facility: F 7.59 2/12/2000 Dominique Arnold, Unattached
Facility: F 7.59 2/27/2010 Ronnie Ash, Okahoma
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 John Burt SR Texas 7.77 7.71 10
2 Maliek Kendall JR Texas Tech 7.76 7.83 8
3 Mason Weh SR Iowa State 7.98 7.93 6
4 Cale Kassen FR Texas Tech 7.92 7.95 5
5 Medric Roberson SR Texas 7.98 7.98 4
6 Bryce Douglas SR Oklahoma 8.05 8.07 3
7 Elijah Morris FR Baylor 8.09 8.15 2
8 Donovan Turner FR Kansas State 8.11 8.20 1
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
Timed Final. One Turn Stagger.
Collegiate: C 3:00.77 3/10/2018 USC
Shinnick, Benjamin, Morgan, Norman
Meet: M 3:04.16 2016 Baylor
Facility: F 3:03.94 3/6/2004 Arizona State
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 TCU 3:06.54 3:06.90 2 10
1) Jostyn Andrews SR 2) Tinotenda Matiyenga SO
3) Simbarashe Maketa FR 4) Derrick Mokaleng SR
2 Baylor 3:06.93 3:07.05 2 8
1) Maxwell Willis SR 2) Matthew Moorer SO
3) Ryan Croson SR 4) Howard Fields III JR
3 Texas Tech 3:07.71 3:07.78 2 6
1) Ryan Champlin JR 2) Karayme Bartley SR
3) Norman Grimes JR 4) Chancellor Stephenson SR
4 Texas 3:07.85 3:08.07 2 5
1) Jon Maas JR 2) Micaiah Harris JR
3) Jonathan Jones SO 4) Charles Brockman III JR
5 Oklahoma State 3:08.76 3:08.84 1 4
1) Ashton Hicks SO 2) DeJuana McArthur FR
3) Cash Merutka FR 4) Justin Long SO
6 Oklahoma 3:13.15 3:10.18 1 3
1) Caleb Johnson SO 2) Isaiah Levingston SO
3) Demarius Smith JR 4) Rayvon Allen JR
7 Kansas 3:13.59 3:11.11 1 2
1) Ivan Henry SR 2) Cody Johnson SR
3) Ethan Fogle SO 4) Darius Releford JR
8 Kansas State 3:12.20 3:13.38 1 1
1) Tim Lambert FR 2) Justin Davis SR
3) Gabriel Louw FR 4) Tejaswin Shankar JR
9 Iowa State 3:14.05 3:15.60 1
1) Gage Clay SO 2) Joven Nelson FR
3) Nate Kennedy SO 4) Cebastian Gentil SO
Men Distance Medley
================================================================================
One turn alley start.
Hips 1-4 Inside Alley. Hips 5-8 Outside Alley.
Collegiate: C 9:24.52 1/31/2020 Oregon
West, Miller, Hunter, Teare
Meet: M 9:37.31 2015 Oklahoma State
Facility: F 9:28.78 2/7/1998 Arkansas
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Iowa State 9:28.22 9:59.53 10
1) Leonel Perez SR 2) Gage Clay SO
3) Daniel Nixon SR 4) Festus Lagat SR
2 Texas Tech 10:00.16 8
1) Grant LaSelle JR 2) Lavone Brown SO
3) Alfred Chawonza FR 4) Takieddine Hedeilli JR
3 Kansas 10:06.32 10:02.87 6
1) Marcus Quere JR 2) Cody Johnson SR
3) Ethan Donley JR 4) Chandler Gibbens FR
4 Oklahoma State 10:03.54 5
1) Isaiah Priddey SO 2) Justin Long SO
3) Alec Haines JR 4) Alex Maier FR
5 Baylor 10:05.32 4
1) Cal Johnston SO 2) Ryan Croson SR
3) Alec Atteberry SO 4) Ryan Day SO
6 Kansas State 10:07.09 3
1) Noah Stevenson SR 2) Tim Lambert FR
3) Dylan Brenneman SO 4) Mike Rohlinger FR
7 Oklahoma 10:13.38 10:08.85 2
1) Ackeen Colley JR 2) Isaiah Levingston SO
3) Johnelle Joe JR 4) Joshua Dick FR
-- Texas 9:36.16 DQ
1) Sean Prendeville SO 2) Terry Brown Jr. SR
3) Liam Walsh FR 4) Brendan Hebert SO
Men High Jump
==========================================================================================
Progressions: 1.99, 2.04, 2.09, 2.13, 2.17, 2.20, 2.23 +3cm
Collegiate: C 2.37m 3/11/1989 Hollis Conway, Louisiana-Lafaytette
Meet: M 2.31m 2013 Erik Kynard, Kansas State
Meet: M 2.31m 2018 Trey Culver, Texas Tech
Facility: F 2.31m 2/24/2013 Erik Kynard, Kansas State
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Tejaswin Shankar JR Kansas State 2.25m 2.23m 7-03.75 10
1.99 2.04 2.09 2.13 2.17 2.20 2.23 2.26
PPP PPP O O O XO O XXX
2 Vernon Turner SO Oklahoma 2.22m 2.17m 7-01.50 8
1.99 2.04 2.09 2.13 2.17 2.20 2.23
PPP PPP PPP O XXO PPP XXX
3 Kyle Alcine JR Kansas State 2.18m 2.13m 6-11.75 6
1.99 2.04 2.09 2.13 2.17
O XO O O XXX
4 Taylor Smith SR Kansas State 2.10m 2.13m 6-11.75 5
1.99 2.04 2.09 2.13 2.17
O XO O XXO XXX
5 Cody Durbin SR Iowa State 2.03m 2.09m 6-10.25 4
1.99 2.04 2.09 2.13
O O XXO XXX
6 Cale Kassen FR Texas Tech 2.08m 2.04m 6-08.25 3
1.99 2.04 2.09
O O XXX
7 Jared Dupree JR Texas 2.02m 2.04m 6-08.25 2
1.99 2.04 2.09
O XXO XXX
8 Jequan Hogan SO Texas Tech 2.03m 1.99m 6-06.25 1
1.99 2.04
O XXX
9 Jack Scarborough SO Texas Tech 2.13m 1.99m 6-06.25
1.99 2.04
XO XXX
9 Miles Rupiper SO Iowa State 2.03m 1.99m 6-06.25
1.99 2.04
XO XXX
Men Pole Vault
==========================================================================================
Progressions: 4.72, 4.87, 5.02, 5.17, 5.27, 5.37, 5.47 +5cm
Collegiate: C 5.93m 2/21/2020 Chris Nilsen, South Dakota
Meet: M 5.70m 1999 Jacob Davis, Texas
Facility: F 5.83m 2/14/2020 KC Lightfoot, Baylor
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 KC Lightfoot SO Baylor 5.83m 5.77mM 18-11.00 10
4.72 4.87 5.02 5.17 5.27 5.37 5.47 5.52 5.57 5.62 5.67 5.72 5.77 5.82
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP O PPP O XXO XXX
2 Zach Bradford SO Kansas 5.80m 5.77mM 18-11.00 8
4.72 4.87 5.02 5.17 5.27 5.37 5.47 5.52 5.57 5.62 5.67 5.72 5.77 5.82
PPP PPP PPP PPP PPP O XO PPP XO PPP O XO XXO XXX
3 Brandon Bray SR Texas Tech 5.62m 5.47m 17-11.25 6
4.72 4.87 5.02 5.17 5.27 5.37 5.47 5.52 5.57
PPP PPP PPP PPP O O O PPP XXX
4 Kyle Rogers JR Kansas 5.20m 5.27m 17-03.50 5
4.72 4.87 5.02 5.17 5.27 5.37
PPP PPP XO XO XO XXX
5 Riley Richards JR Baylor 5.35m 5.17m 16-11.50 4
4.72 4.87 5.02 5.17 5.27
PPP PPP PPP XO XXX
6 Adam McAdoo SR TCU 4.91m 5.02m 16-05.50 3
4.72 4.87 5.02 5.17
PPP O O XXX
7 Reese Sarnowski SO Baylor 5.15m 5.02m 16-05.50 2
4.72 4.87 5.02 5.17
O XXO O XXX
8 Warren Miller FR Texas 5.20m 5.02m 16-05.50 1
4.72 4.87 5.02 5.17
PPP PPP XO XXX
-- Paulo Benavides SR Kansas 5.06m NH
4.72 4.87 5.02
PPP PPP XXX
-- Blake Scott SR Oklahoma Sta 5.10m NH
4.72 4.87 5.02
PPP PPP XXX
Men Long Jump
==========================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 8.59m 3/1/2002 Miguel Pate, Alabama
Meet: M 8.14m 2010 Bryce Lamb, Texas Tech
Facility: F 8.25m 1/28/1995 Anthuan Maybank, Unattached
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 O'Brien Wasome SR Texas 7.84m 8.00m 26-03.00 10
7.68m FOUL PASS 7.47m 7.57m 8.00m
2 Justin Hall SR Texas Tech 8.05m 7.88m 25-10.25 8
FOUL 7.65m 7.63m 7.55m 7.88m 7.72m
3 Rayvon Allen JR Oklahoma 7.56m 7.70m 25-03.25 6
7.47m 7.56m FOUL FOUL 7.70m FOUL
4 Safin Wills FR Texas Tech 7.46m 7.47m 24-06.25 5
6.93m 7.30m FOUL 6.95m 7.13m 7.47m
5 Chengetayi Mapaya JR TCU 7.35m 7.43m 24-04.50 4
7.08m 7.43m 7.12m PASS PASS PASS
6 Jalen Seals JR Baylor 7.52m 7.41m 24-03.75 3
7.41m 7.39m FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Garry Williams JR Oklahoma 7.37m 7.26m 23-10.00 2
7.04m 7.04m 7.20m 7.26m 7.14m 6.96m
8 Jelaani Davis SO Oklahoma 6.73m 7.13m 23-04.75 1
5.29m 7.13m 7.10m 7.09m FOUL FOUL
9 Tyler Pride FR Kansas 7.14m 7.05m 23-01.75
6.68m 7.01m 7.05m 7.05m FOUL 7.05m
10 Jathan Belaire FR Texas 7.36m 7.01m 23-00.00
4.93m 7.01m 6.93m
11 Kale Mauritsen FR Texas Tech 7.43m 6.96m 22-10.00
FOUL FOUL 6.96m
12 Kameron Washington SO Texas Tech 7.44m 6.90m 22-07.75
6.66m 6.90m 6.65m
13 Golden Eke SO Oklahoma 7.23m 6.68m 21-11.00
FOUL FOUL 6.68m
Men Triple Jump
==========================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 17.50m 1/17/1986 Charlie Simpkins, Charleston Southern
Meet: M 16.83m 2/23/2019 Chengetayi Mapaya, TCU
Facility: F 16.77m 3/7/1998 Andrew Owusu, Unattached
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 O'Brien Wasome SR Texas 16.56m 16.12m 52-10.75 10
15.85m 16.10m FOUL FOUL 16.12m
2 Chengetayi Mapaya JR TCU 16.48m 16.06m 52-08.25 8
15.85m 15.90m 15.92m 16.06m 15.75m 15.98m
3 Treyvon Ferguson SO Kansas 15.78m 15.80m 51-10.00 6
15.53m 15.12m 15.54m 15.30m 15.72m 15.80m
4 Jequan Hogan SO Texas Tech 16.02m 15.74m 51-07.75 5
14.74m 12.88m 15.74m 15.36m 15.68m 15.53m
5 Jelaani Davis SO Oklahoma 15.86m 15.72m 51-07.00 4
15.12m 15.62m FOUL 12.98m 15.72m 15.61m
6 Safin Wills FR Texas Tech 15.64m 15.42m 50-07.25 3
15.00m 15.18m 15.29m FOUL 15.42m 15.31m
7 Jalen Seals JR Baylor 15.84m 15.42m 50-07.25 2
14.65m 12.91m 15.23m 14.06m FOUL 15.42m
8 Garry Williams JR Oklahoma 15.59m 15.38m 50-05.50 1
14.53m FOUL 15.08m 15.29m 15.00m 15.38m
9 Rayvon Allen JR Oklahoma 15.47m 15.33m 50-03.50
15.33m FOUL 15.16m FOUL FOUL FOUL
10 Steven Fossi-Noue SR TCU 14.90m 14.10m 46-03.25
13.68m 13.77m 14.10m
11 Angelo Gordon JR Kansas State 14.61m 13.98m 45-10.50
FOUL 13.68m 13.98m
Men Shot Put
==========================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 21.81m 2/23/2019 Payton Otterdahl, North Dakota State
Meet: M 21.73m 2016 Ryan Crouser, Texas
Facility: F 21.72m 2/27/2016 Ryan Crouser, Texas
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Adrian Piperi JR Texas 20.83m 20.98m 68-10.00 10
20.62m 20.60m 20.98m 20.70m 20.14m 20.01m
2 Cooper Campbell JR Oklahoma 18.89m 18.41m 60-05.00 8
17.89m 17.91m 18.41m FOUL 17.63m 18.22m
3 Gabriel Oladipo JR Texas Tech 17.73m 18.07m 59-03.50 6
16.70m 17.18m 16.83m 16.95m 17.41m 18.07m
4 Nicholas Hardan SO Baylor 16.82m 17.73m 58-02.00 5
17.25m 17.73m FOUL FOUL 16.77m FOUL
5 Cameron Lewis SR Kansas State 18.43m 17.34m 56-10.75 4
16.34m 16.64m 16.17m 16.44m 17.34m 17.23m
6 Diego Trevino FR Oklahoma 18.18m 17.30m 56-09.25 3
16.01m 16.63m 17.30m 16.81m FOUL FOUL
7 Bradley Daboub SR Oklahoma 17.83m 17.27m 56-08.00 2
16.86m 17.04m 17.27m FOUL FOUL FOUL
8 Kevin Sakson FR Iowa State 16.91m 17.09m 56-01.00 1
15.81m 17.09m 16.60m FOUL FOUL FOUL
9 Braden Darrow JR Texas Tech 17.18m 16.80m 55-01.50
FOUL 16.80m 16.50m 16.42m FOUL 16.19m
10 Torrey Hickel JR Oklahoma Sta 16.98m 16.63m 54-06.75
16.63m FOUL 16.42m
11 Bryant Parlin FR Oklahoma 16.15m 16.24m 53-03.50
16.24m 16.01m 16.07m
12 George Evans JR Kansas 15.94m 52-03.75
15.34m 15.33m 15.94m
13 Patrick Piperi FR Texas 16.01m 15.86m 52-00.50
15.86m FOUL 15.68m
14 Patrick Larrison SO Kansas 15.91m 15.81m 51-10.50
15.81m 14.88m 15.69m
15 Zach Timm SR Iowa State 14.37m 15.19m 49-10.00
FOUL FOUL 15.19m
16 Sean Stavinoha FR Texas 15.16m 14.79m 48-06.25
14.26m 14.79m FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================================
Top 9 Athletes to Final
Collegiate: C 25.58m 2/28/2015 Michael Lihrman, Wisconsin
Meet: M 23.74m 2002 Scott Russell, Kansas
Facility: F 24.86m 2/8/2002 Libor Chearfeitag, Unattached
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Gleb Dudarev SR Kansas 24.38m 23.23m 76-02.75 10
FOUL 22.43m 22.42m FOUL 23.20m 23.23m
2 Gabriel Oladipo JR Texas Tech 21.66m 21.38m 70-01.75 8
FOUL 19.25m 20.74m FOUL 20.39m 21.38m
3 Colin Echols JR Kansas State 20.57m 20.03m 65-08.75 6
19.27m 19.72m FOUL 20.03m FOUL FOUL
4 Bayley Campbell SO Oklahoma 19.52m 19.77m 64-10.50 5
18.02m 19.19m 19.77m 19.36m 19.37m 19.50m
5 Cameron Lewis SR Kansas State 19.19m 18.50m 60-08.50 4
FOUL FOUL 18.50m 18.19m FOUL FOUL
6 Edward Jeans SO Oklahoma 18.10m 18.27m 59-11.25 3
17.81m 17.37m 18.27m 18.05m FOUL FOUL
7 Jonathan Gannon FR Iowa State 16.20m 16.88m 55-04.75 2
15.35m 16.62m FOUL 16.88m 16.29m 16.67m
8 Joseph Ryan FR Iowa State 16.04m 16.81m 55-02.00 1
16.62m 16.81m 16.41m 16.36m 16.56m 16.10m
9 George Evans JR Kansas 16.74m 54-11.25
16.35m 16.74m 15.99m FOUL 16.07m 16.55m
10 Diego Trevino FR Oklahoma 15.72m 16.03m 52-07.25
13.60m 16.03m FOUL
11 Reese Willis FR Kansas State 15.68m 15.29m 50-02.00
15.29m FOUL 15.21m
12 Patrick Larrison SO Kansas 14.51m 15.03m 49-03.75
15.03m 14.63m 15.03m
13 Nicholas Hardan SO Baylor 18.76m 14.98m 49-01.75
13.98m 14.09m 14.98m
14 Sean Stavinoha FR Texas 15.35m 14.91m 48-11.00
13.49m 14.29m 14.91m
15 Nick McMillin SO Kansas 14.70m 14.11m 46-03.50
13.16m FOUL 14.11m
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Phillip Frank SO Texas 7.04 2 868
2 Alex Loving SO Texas 7.05 2 865
3 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 7.06 1 861
4 Kale Mauritsen FR Texas Tech 7.08 2 854
5 Aaron Booth SR Kansas State 7.11 2 844
6 George Patrick JR Texas 7.12 1 840 7.113
6 Kristo Simulask SO Oklahoma 7.12 2 840 7.113
8 Leo Neugebauer FR Texas 7.12 2 840 7.117
9 William Edmonds SO Oklahoma Sta 7.12 1 840 7.118
10 Eli Darrough FR Oklahoma 7.13 2 837
11 Sam Corley FR TCU 7.22 1 806
12 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 7.23 1 802
13 Mark Burdin FR Kansas 7.31 1 775
14 Kyle Parr SR Kansas State 7.37 1 755
15 Cole Whatley SO Texas Tech 7.40 1 745
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cole Whatley SO Texas Tech 2:44.62 823
2 Phillip Frank SO Texas 2:44.62 823
3 Aaron Booth SR Kansas State 2:45.52 813
4 Kristo Simulask SO Oklahoma 2:46.12 807
5 Sam Corley FR TCU 2:46.61 801
6 Kyle Parr SR Kansas State 2:48.06 786
7 Kale Mauritsen FR Texas Tech 2:49.36 772
8 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 2:50.16 764
9 Mark Burdin FR Kansas 2:53.51 729
10 Leo Neugebauer FR Texas 2:54.56 719
11 William Edmonds SO Oklahoma Sta 2:57.43 690
12 George Patrick JR Texas 3:05.22 614
13 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 3:06.25 604
14 Alex Loving SO Texas 3:07.68 591
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 8.30 4 908
2 Phillip Frank SO Texas 8.34 4 898
3 George Patrick JR Texas 8.37 1 891
4 Kristo Simulask SO Oklahoma 8.38 4 888
5 Leo Neugebauer FR Texas 8.47 2 867
6 Kyle Parr SR Kansas State 8.51 3 858
7 Alex Loving SO Texas 8.53 3 853
8 Kale Mauritsen FR Texas Tech 8.54 4 851
9 Aaron Booth SR Kansas State 8.70 3 813
10 Sam Corley FR TCU 8.71 2 811
11 Eli Darrough FR Oklahoma 8.74 2 804
12 Mark Burdin FR Kansas 8.75 2 802
13 Cole Whatley SO Texas Tech 8.82 3 786
14 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 8.92 1 764
15 William Edmonds SO Oklahoma Sta 9.11 1 722
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
====================================================================================
Name Year School Finals H# Points
====================================================================================
1 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 2.05m 6-08.75 1 850
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O P XO XXO XXO XO O XXX
2 Leo Neugebauer FR Texas 2.02m 6-07.50 1 822
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02 2.05
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XO XO XXX
2 Kristo Simulask SO Oklahoma 2.02m 6-07.50 1 822
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02 2.05
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O P XO O XO XXX
4 Aaron Booth SR Kansas State 1.99m 6-06.25 1 794
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O P O XO XO XXX
5 Phillip Frank SO Texas 1.96m 6-05.00 1 767
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O P XXO O XXX
6 Sam Corley FR TCU 1.93m 6-04.00 2 740
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96
P P P P P P P O P XO O O XXX
6 Alex Loving SO Texas 1.93m 6-04.00 1 740
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XXX
8 Kyle Parr SR Kansas State 1.84m 6-00.50 2 661
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
P P P P P O XO O O XXX
8 George Patrick JR Texas 1.84m 6-00.50 1 661
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XXX
8 Mark Burdin FR Kansas 1.84m 6-00.50 2 661
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
P P P P P P P XO XO XXX
11 Cole Whatley SO Texas Tech 1.81m 5-11.25 2 636
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
P P P P P O O O XXX
12 Eli Darrough FR Oklahoma 1.78m 5-10.00 2 610
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
O P O P O O O XXX
12 Kale Mauritsen FR Texas Tech 1.78m 5-10.00 2 610
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
P P P P XO O XXO XXX
14 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 1.75m 5-08.75 2 585
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
P P P O O O XXX
15 William Edmonds SO Oklahoma Sta 1.69m 5-06.50 2 536
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
P P P XO XXX
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Leo Neugebauer FR Texas 4.97m 16-03.50 901
3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47 4.57 4.67 4.77 4.87 4.97 5.07
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XO O O O XXX
2 Aaron Booth SR Kansas State 4.67m 15-03.75 810
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47 4.57 4.67 4.77
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
2 Kristo Simulask SO Oklahoma 4.67m 15-03.75 810
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47 4.57 4.67 4.77
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO XO XXX
4 Mark Burdin FR Kansas 4.57m 15-00.00 781
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47 4.57 4.67
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O O O XXX
4 Alex Loving SO Texas 4.57m 15-00.00 781
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47 4.57 4.67
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO O XXO O XO XXX
6 Kale Mauritsen FR Texas Tech 4.47m 14-08.00 751
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47 4.57
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O XXO XO XO XXX
7 George Patrick JR Texas 4.27m 14-00.00 693
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXP
7 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 4.27m 14-00.00 693
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO XO XXX
9 Sam Corley FR TCU 4.07m 13-04.25 637
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XXO XXX
10 Cole Whatley SO Texas Tech 3.97m 13-00.25 609
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XO XXX
10 Phillip Frank SO Texas 3.97m 13-00.25 609
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
12 William Edmonds SO Oklahoma Sta 3.77m 12-04.50 554
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XXX
13 Kyle Parr SR Kansas State 3.47m 11-04.50 475
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57
PPP PPP O XO XXX
13 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 3.47m 11-04.50 475
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57
O PPP O XO XXX
-- Eli Darrough FR Oklahoma NH
3.17 3.27 3.37 3.47 3.57 3.67 3.77 3.87 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 4.47
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXX
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Leo Neugebauer FR Texas 7.31m 23-11.75 888
7.31m FOUL 7.20m
2 Aaron Booth SR Kansas State 7.19m 23-07.25 859
6.82m 7.06m 7.19m
3 Alex Loving SO Texas 7.16m 23-06.00 852
6.40m 6.89m 7.16m
4 Kale Mauritsen FR Texas Tech 7.12m 23-04.50 842
6.56m 7.12m FOUL
5 Kristo Simulask SO Oklahoma 7.11m 23-04.00 840
7.03m 7.11m 6.83m
6 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 7.01m 23-00.00 816
7.01m 6.92m 6.90m
7 George Patrick JR Texas 6.94m 22-09.25 799
6.87m FOUL 6.94m
8 Mark Burdin FR Kansas 6.92m 22-08.50 795
FOUL 6.92m FOUL
9 Phillip Frank SO Texas 6.76m 22-02.25 757
6.71m 6.67m 6.76m
10 Kyle Parr SR Kansas State 6.72m 22-00.75 748
6.72m FOUL 6.70m
11 Sam Corley FR TCU 6.65m 21-10.00 732
FOUL FOUL 6.65m
12 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 6.55m 21-06.00 709
6.29m 6.12m 6.55m
13 Cole Whatley SO Texas Tech 6.48m 21-03.25 693
6.40m 6.48m 6.42m
14 William Edmonds SO Oklahoma Sta 6.39m 20-11.75 673
FOUL 6.27m 6.39m
15 Eli Darrough FR Oklahoma 5.96m 19-06.75 578
5.96m 5.54m 5.92m
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Leo Neugebauer FR Texas 15.34m 50-04.00 811
15.34m 14.79m PASS
2 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 14.77m 48-05.50 776
13.90m 14.77m 14.67m
3 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 14.16m 46-05.50 738
13.44m 14.07m 14.16m
4 Aaron Booth SR Kansas State 13.63m 44-08.75 706
13.63m 13.58m FOUL
5 Kristo Simulask SO Oklahoma 13.27m 43-06.50 684
12.86m 13.27m 12.87m
6 Alex Loving SO Texas 12.97m 42-06.75 665
11.83m 12.78m 12.97m
7 Mark Burdin FR Kansas 12.73m 41-09.25 651
12.73m 10.28m 12.57m
8 George Patrick JR Texas 12.49m 40-11.75 636
12.43m 12.49m 12.28m
9 William Edmonds SO Oklahoma Sta 12.20m 40-00.50 619
12.20m 10.94m 11.32m
10 Kyle Parr SR Kansas State 11.48m 37-08.00 575
11.42m 10.72m 11.48m
11 Eli Darrough FR Oklahoma 11.33m 37-02.25 566
11.12m 11.01m 11.33m
12 Cole Whatley SO Texas Tech 11.02m 36-02.00 547
9.28m 11.02m 10.81m
13 Phillip Frank SO Texas 10.85m 35-07.25 537
10.74m 10.85m 10.37m
14 Kale Mauritsen FR Texas Tech 10.55m 34-07.50 519
9.17m 10.55m 10.23m
15 Sam Corley FR TCU 10.48m 34-04.75 515
10.04m 10.48m 10.16m
Men Heptathlon
===================================================================================
Collegiate: C 6499 3/13/2010 Ashton Eaton, Oregon
Meet: M 5938 2010 Nick Adcock, Missouri
Facility: F 5870 2007 Dnovan Kilmartin, Texas
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Leo Neugebauer FR Texas 5848 10
2 Kristo Simulask SO Oklahoma 5664 5691 8
3 Aaron Booth SR Kansas State 5614 5639 6
4 Edgaras Benkunskas FR Kansas State 5631 5609 5
5 Alex Loving SO Texas 5347 4
6 Phillip Frank SO Texas 5159 5259 3
7 Kale Mauritsen FR Texas Tech 5206 5199 2
8 Mark Burdin FR Kansas 5006 5194 1
9 George Patrick JR Texas 5134
10 Sam Corley FR TCU 5034 5042
11 Kyle Parr SR Kansas State 4980 4858
12 Cole Whatley SO Texas Tech 5005 4839
13 Jake Dyer SO Oklahoma Sta 4736
14 William Edmonds SO Oklahoma Sta 4825 4634
Mixed 60 Meter Dash Special Olym
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Justin Palas M Special Olympics 10.03
2 Isaac Baldus M Special Olympics 10.93
3 Lauren Grace W Special Olympics 11.61
4 Ryan Palas M Special Olympics 12.88
5 Daniel Custis M Special Olympics 14.07
6 Abbie Kliegl W Special Olympics 15.54
Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Texas 180.33 2) Texas Tech 131
3) Kansas State 91 4) Iowa State 74.33
5) Oklahoma 72 6) Oklahoma State 54
6) Kansas 54 8) Baylor 34.33
9) TCU 34 10) West Virginia 16
Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
1) Iowa State 137 2) Texas Tech 127
3) Texas 118 4) Oklahoma 87
5) Kansas State 76 6) TCU 53
7) Baylor 50 8) Oklahoma State 46
9) Kansas 45
Like·Comment·Share·E-mail·12334 views
History for Big 12 Indoor Championships
Show 13 more
Hashtags#big-12 #big-xii #indoor-championships
|